Aktualności

MIESZKAŃCY NOWEGO SĄCZA ZWIEDZALI KONIŃSKĄ SPALARNIĘ

Trwają działania informacyjno-konsultacyjne związane z projektem budowy instalacji do odzysku energii z odpadów w Nowym Sączu. Spółka NEWAG zorganizowała bezpłatny wyjazd studyjny do spalarni w Koninie.

O tym, jak w praktyce działa spalarnia, mogło się przekonać 25 mieszkańców Nowego Sącza podczas bezpłatnego wyjazdu studyjnego zorganizowanego w dniach 31 marca – 1 kwietnia 2022 roku. Uczestnicy odwiedzili nowoczesną instalację, która od grudnia 2015 r. produkuje prąd i ciepło z 94 tys. to odpadów rocznie wytwarzanych przez mieszkańców Konina i 36 gmin w regionie. Wizytowano najważniejsze części zakładu, w tym hermetyczną halę rozładunkową i bunkier na odpady oraz sterownię. Zaprezentowano cały proces funkcjonowania instalacji, począwszy od dostaw, aż po wieloetapowy system oczyszczanie spalin oraz produkcję prądu i ciepła. Mieszkańcy mogli przekonać się osobiście, że wokół obiektu nie czuć żadnych uciążliwych zapachów. – System podciśnienia skutecznie zapobiega wydostawaniu się zapachów na zewnątrz instalacji. Przed rozpoczęciem inwestycji mieszkańcy mieli sporo pytań, wątpliwości i obaw. Ostatnie 7 lat funkcjonowania zakładu pokazało, że nie było się czego bać. Instalacja w sposób bezpieczny dla otoczenia i środowiska zagospodarowuje odpady oraz produkuje energię dla mieszkańców – mówi Elżbieta Streker-Dembińska Dyrektor Techniczna zakładu.

Wyjazd studyjny, to kolejny element prowadzonych przez NEWAG działań informacyjno-konsultacyjnych. W lutym i marcu br. zorganizowano punkty informacyjno-konsultacyjne, które funkcjonowały na terenie osiedli: Nawojowska, Wojska Polskiego, Zawady, Przydworcowe, Centrum, Gorzków, Kaduk i Stare Miasto. Pod koniec ubiegłego roku odbyły się także spotkania inwestora z Radnymi Rady Miasta oraz przedstawicielami osiedli sąsiadujących z NEWAG. W marcu 2022 r. eksperci NEWAG spotkali się z zarządami osiedli z terenu Nowego Sącza oraz odbyło się otwarte spotkanie dla mieszkańców.

Projekt budowy instalacji do odzysku energii z odpadów w Nowym Sączu znajduje się obecnie na etapie analiz uwzględniających kryteria środowiskowe, formalno-prawne, finansowe, logistyczne i społeczne. Weryfikacji podlega także sama lokalizacja instalacji. Żadna wiążąca decyzja w sprawie inwestycji nie zapadła. Zgodnie z przepisami, etap decyzyjny oraz formalne konsultacje z udziałem społeczeństwa odbędą się po złożeniu raportu o oddziaływaniu na środowisko.