Aktualności

Pojazd metra Inspiro w drodze do Sofii

20 lipca 2020r. z firmy NEWAG SA w Nowym Sączu wyjechał 21. pojazd metra do stolicy Bułgarii, Sofii, które zamówiła spółka Metropolitan EAD. Zamówienie realizowane jest przez konsorcjum „SIMETRO”, w którego skład wchodzi Siemens Mobility GmbH Austria w Wiedniu, Siemens Mobility EOOD w Sofii oraz NEWAG S.A.

Pojazd, który wyruszył do Bułgarii, jest pierwszym pojazdem z tzw. opcji do umowy. Przypomnijmy, w ramach umowy z 28 września 2015r. konsorcjum zobowiązało się dostarczyć zamawiającemu spółce Metropolitan EAD 20 trójczłonowych pojazdów. Ponadto w styczniu 2019r. zamawiający skorzystał z prawa opcji, tym samym domawiając dodatkowe 10 pojazdów.

Inspiro charakteryzują się wysoką wydajnością energetyczną, niskimi kosztami eksploatacji, a także nowoczesnym designem i rozwiązaniami poprawiającymi komfort podróżowania. W pojazdach Inspiro dla Sofii są również zamontowane odbieraki prądu na dachu, pozwalające na pracę w innym systemie zasilania.

Tranzyt pojazdu odbywa się na zasadach transportu specjalistycznego, ponad gabarytowego. Oznacza  to między innymi, że musi on odbywać się w godzinach nocnych oraz w specjalnym konwoju innych samochodów – pilotów, tak aby zapewnić maksymalny poziom bezpieczeństwa podczas poruszania się  na drogach. Ze względu na duże gabaryty pojazd metra został podzielony na człony,  a ich transport odbędzie się z  wykorzystaniem trzech samochodów ciężarowych. Każdy z nich został również odpowiednio zabezpieczony na czas przejazdu. Trasa, która zostanie pokonana wynosi ponad 1100 km oraz odbywa się przez Słowację, Węgry, Serbię aż do stolicy Bułgarii.

Na skutek skorzystania z prawa opcji szacowana wartość prac przypadających na NEWAG w ramach całego przedmiotu umowy wynosi blisko 110 mln BGN.