Aktualności

Następne Hybrydy pojadą na Dolny Śląsk

W dniu dzisiejszym miało miejsce podpisanie umowy między NEWAG SA a Kolejami Dolnośląskimi SA na zakup nowoczesnych pojazdów Hybrydowych. Dolny Śląsk jako drugie województwo w Polsce zdecydowało się na zakup innowacyjnych pojazdów typu 36WEh.

Wraz z zawarciem umowy zamawiający wyraził chęć skorzystania z prawa opcji zamawiając cztery dodatkowe Hybrydy, co oznacza, że na Dolny Śląsk wyjedzie łącznie sześć pojazdów, na co składają się dwa zespoły trakcyjne w zakresie podstawowym oraz dodatkowe cztery w ramach wykorzystanej opcji.  Zamawiający w dalszym ciągu może skorzystać z prawa opcji zamówienia pozostałych dwóch pojazdów.

Gratuluję Województwu Dolnośląskiemu zakupu nowoczesnych pojazdów Hybrydowych. Ta decyzja pokazuje, że Koleje Dolnośląskie nie schodzą z raz obranej ścieżki i dbają, aby ich flota zawsze składała się z najnowocześniejszych technologicznie pociągów dostępnych na rynku. Nasze hybrydy to konstrukcja, która jest efektem nowatorskiego podejścia NEWAGu do poszukiwanej przez przewoźników optymalizacji oferty, wyjściem naprzeciw oczekiwaniom w zakresie ekonomiki eksploatacji i ekologii taboru kolejowego. Pozwalają na to zamontowane w nich silniki elektryczne i spalinowe, dzięki, którym nasze pociągi będą mogły obsługiwać każdy rodzaj tras. Zbudują na pewno przewagę konkurencyjną KD a podróżni jeszcze chętniej będą wybierać właśnie tego przewoźnika. Rodzina NEWAG w KD to obecnie 27 elektrycznych Impulsów. Niebawem dołączy do nich 6 hybrydowych opartych na znakomitym projekcie Impuls II  i jestem przekonany, że będą one wykorzystywane przez wiele lat ze względu na swoją wysoką niezawodność, z której jako Spółka jesteśmy znani  – powiedział Zbigniew Konieczek Prezes NEWAG S.A.

Nowatorski hybrydowy zespół trakcyjny IMPULS 2 typu 36WEh jest pierwszym polskim pojazdem szynowym, który oprócz silników elektrycznych posiada też silniki spalinowe, które pozwalają na przejazd po odcinkach pozbawionych sieci trakcyjnej. Zastosowanie innowacyjnej technologii w Impulsie sprawia, że funkcjonalność i zakres zastosowania pojazdu przez przewoźników diametralnie wzrasta, a ponadto komfort jazdy pasażerów radykalnie się podnosi.

 

Wartość umowy na dostawy sześciu pojazdów wynosi 137,4 mln zł netto, natomiast po zamówieniu dwóch kolejnych pojazdów wartość umowy wzrośnie do 183,3 mln zł netto.