Aktualności

Osiem lokomotyw Griffin wyprodukowanych dla PKP Intercity

W dniu 21 lutego 2020r. w obecności Marszałka Województwa Małopolskiego Witolda Kozłowskiego, Prezydenta Miasta Nowego Sącza Ludomira Handzla oraz Prezesa NEWAG S.A. Zbigniewa Konieczka miała miejsce oficjalna prezentacja lokomotyw elektrycznych Griffin wyprodukowanych przez
NEWAG S.A. dla zamawiającego – PKP Intercity S.A.

Zaprezentowane lokomotywy rozpoczynają dostawy największego zamówienia w historii grupy PKP Intercity, które obejmuje zakup trzydziestu fabrycznie nowych lokomotyw elektrycznych Griffin
o wartości ponad 550 milionów złotych.  Zgodnie z zawartą umową, producent zobowiązany jest do wykonywania regularnych przeglądów technicznych lokomotyw na drugim, trzecim i czwartym poziomie utrzymania.

Griffiny posiadają certyfikat zgodności z systemem baseline ETCS 3.4.0. Europejski System Sterowania Pociągiem ma za zadanie zapewnić interoperacyjność transportu kolejowego, czyli możliwość swobodnego poruszania się pociągów w sieciach kolejowych poszczególnych państw bez konieczności zatrzymywania się na granicach oraz wymiany lokomotyw lub maszynistów.

Lokomotywy Elektryczne Griffin to czteroosiowe pojazdy potrafiące rozwinąć prędkość do 160km/h. Pojazdy cechują się wysokim standardem bezpieczeństwa, wygodnym wnętrzem zapewniającym najwyższy komfort pracy maszynisty i wysoką siłą pociągową pozwalającą na transport składów pasażerskich do 800 ton oraz składów towarowych do 3200 ton. Modułowa konstrukcja pozwala na dostosowywanie jej do specyficznych potrzeb poszczególnych przewoźników.

Griffiny  to pierwsze zaprojektowane i wyprodukowane w Polsce, lokomotywy elektryczne zamówione przez przewoźnika – PKP IC od ponad 20 lat. Będą wykorzystywane do obsługi połączeń w całej Polsce, m.in. na trasach:

Przemyśl – Lublin – Warszawa – Bydgoszcz – Gdynia/Piła – Kołobrzeg/Gorzów Wielkopolski

Suwałki – Białystok/Lublin – Warszawa – Poznań – Szczecin/Gorzów Wielkopolski/Zielona Góra.