Aktualności

Kolejne Impulsy trafią na małopolskie tory

W piątek 26 czerwca Witold Kozłowski – Marszałek Województwa Małopolskiego
i Łukasz Smółka – Wicemarszałek Województwa Małopolskiego podpisali umowę z NEWAG S.A. na zakup 7 nowych czteroczłonowych pociągów typu Impuls 2. Przedmiotem umowy jest również kompleksowa usługa serwisowo-utrzymaniowo-naprawcza pojazdów przez okres 5 lat. Nowy tabor będzie przeznaczony do obsługi połączeń aglomeracyjnych przez dwóch przewoźników: Koleje Małopolskie Sp. z o. o. oraz POLREGIO Sp. z o. o.
Wartość zamówienia to ponad 245 mln zł (z uwzględnieniem prawa opcji do zakupu dwóch dodatkowych pociągów i części zamiennych). Inwestycja jest współfinansowana ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wykonawca w ramach umowy musi zapewnić także licencję na oprogramowanie
i dokumentację techniczną, przeszkolenie pracowników operatora oraz gwarancję.  Pierwsze dwa pociągi mają zostać dostarczone w terminie do 16 miesięcy od dnia zawarcia umowy, natomiast odbiór ostatniego pojazdu ma nastąpić do 22 miesięcy.

Elektryczny Zespół Trakcyjny Impuls 2 wyróżnia się  funkcjonalnością oraz zastosowaniem zaawansowanych rozwiązań konstrukcyjnych. Projektując pociąg konstruktorzy szczególną uwagę zwrócili na bezpieczeństwo. Kabina maszynisty podporządkowana została w stu procentach ergonomii pracy. Specjalnie zaprojektowany pulpit rozbudowany dookoła fotela maszynisty pozwala na dostrzeżenie obiektów znajdujących się w bliskiej odległości od czoła pociągu.

Nowa flota pojazdów będzie dostosowana do potrzeb wszystkich grup pasażerów, zarówno osób o ograniczonej możliwości poruszania się, ale także rodzin, dzieci, kobiet
w ciąży, seniorów, osób z ciężkim bagażem, a także obcokrajowców. Pociągi będą wyposażone w urządzenia typu rampa oraz windy automatyczne umożliwiające wejście i wyjście osób
o ograniczonej mobilności, a także przystosowane do przewozu rowerów. Wszystkie przyjęte rozwiązania spełniają wymagane normy oraz pozwalają w pełni wykorzystać możliwości posiadanej infrastruktury torowej i sieciowej przy jednoczesnym dbaniu o środowisko oraz zachowaniu komfortu i bezpieczeństwa pasażerów.

Zakup nowych pociągów umożliwi uzupełnienie obecnej floty pojazdów, co zwiększy komfort podróżowania i umożliwi rozwój oferty przewozowej w zakresie nowych połączeń, a także zapewni bezpieczną rezerwę taboru na czas prowadzenia napraw. Kładziemy bardzo duży nacisk na wzrost znaczenia transportu kolejowego w komunikacji publicznej i niezmiernie cieszy nas fakt, że sukcesywnie przybywa pasażerów w naszych pociągach – podkreśla marszałek Witold Kozłowski.

 

W pierwszej kolejności nowo zakupiony tabor zostanie skierowany do świadczenia usług przewozowych na następujących trasach:

1) trasy obsługiwane przez Koleje Małopolskie Sp. z o.o.

  • SKA2: Skawina – Kraków Gł. – Sędziszów
  • SKA3: Kraków Gł. – Tarnów
  • Kraków Gł. – Nowy Sącz/Krynica Zdrój

 

2) trasa obsługiwana przez POLREGIO Sp. z o.o.:

  • Kraków Gł. – Katowice

 

Ponadto, w celu optymalnego wykorzystania nowego taboru, nie wyklucza się,
że zostanie on użyty na innych trasach SKA w obszarze aglomeracji miejskiej/miejskich oraz poza nimi, tj. SKA1: Wieliczka Rynek Kopalnia – Kraków Gł. – Kraków Lotnisko, jak również trasach, które mogą powstać w przyszłości, jako rozwój oferty pociągów SKA i tras komplementarnych do SKA, w szczególności do Chrzanowa, Oświęcimia, Wadowic
czy Zakopanego.

– Województwo obecnie posiada 29 Elektrycznych Zespołów Trakcyjnych przeznaczonych
do obsługi połączeń aglomeracyjnych na trasach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej oraz do obsługi połączeń lokalnych np. Kraków – Nowy Sącz. Budowane są również parkingi P-R przy stacjach kolejowych mające ułatwić pasażerom komunikacji kolejowej swobodną przesiadkę z auta
do pociągu. Tworzymy warunki do efektywnych, przyjaznych, ekologicznych i zintegrowanych systemów transportu miejskiego w regionie
– dodaje wicemarszałek Łukasz Smółka.

Szanowni Państwo, dostarczyliśmy już 19 pojazdów dla Województwa Małopolskiego. Warto tutaj zaznaczyć, że setny IMPULS wyprodukowany w 2017 roku w Nowym Sączu został dostarczony właśnie do Kolei Małopolskich i istnieje duża szansa, że dwusetny IMPULS w przyszłym roku również zostanie przekazany w te same ręce.

Pojazdy IMPULS są już wszystkim doskonale znane. Są to pojazdy niezawodne, wyprodukowane w Małopolsce oraz zaprojektowane przez inżynierów którzy w większości kształcili się również w Małopolsce. – Zbigniew Konieczek, Prezes Zarządu Newag S.A.

Nowe pociągi wyjadą na małopolskie tory w 2022 roku. Projekt jest współfinansowany
ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata
2014-2020.