Aktualności

Polska szkoła połączyła się z kosmosem! Uczniowie ZSA z Nowego Sącza na żywo z Międzynarodową Stacją Kosmiczną

Niezwykła rozmowa z astronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim

Udostępnij:
+ 1  więcej

Delegacja uczniów Zespołu Szkół Akademickich im. Bolesława Chrobrego wraz z wychowawczynią mgr Alicją Błachutą, przeżyła niezwykłą przygodę, która z pewnością na długo pozostanie w ich pamięci. Mieli oni wyjątkową okazję porozmawiać na żywo z atronautą Sławoszem Uznańskim-Wiśniewskim – drugim Polakiem w historii, który poleciał na orbitę okołoziemską!

Fundacja NEWAG aktywnie angażuje się w rozwój edukacji w regionie, realizując innowacyjny projekt wspierający nauczanie przedmiotów ścisłych i astronomii wśród młodych sądeczan. Akademicka Szkoła Podstawowa im. Króla Bolesława Chrobrego to jedyna szkoła w Polsce, w której dzieci uczą się astronomii już od pierwszej klasy, a bazują na autorskim programie nauczania. W przedsięwzięcie zaangażowani są wybitni specjaliści: prof. Jan Amos Jelínek z Akademii Pedagogiki Specjalnej w Warszawie oraz dr inż. Paweł Janowski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.

Połączenie z Międzynarodową Stacją Kosmiczną odbyło się w ramach prestiżowego programu edukacyjnego ARISS (Amateur Radio on the International Space Station). Gospodarzem wydarzenia była Politechnika Rzeszowska – jeden z zaledwie czterech ośrodków w Polsce wybranych do organizacji tego typu łączności.

Choć rozmowa trwała zaledwie 10 minut, była to niezapomniana chwila – szczególnie dla zwycięzców szkolnego konkursu „Zadaj pytanie astronaucie”, którzy mogli zadać swoje pytania bezpośrednio z pokładem ISS. Tematy rozmowy dotyczyły m.in. codziennego życia astronautów, badań naukowych w przestrzeni kosmicznej oraz osobistych refleksji Pana Sławosza z jego kosmicznej misji.

To wydarzenie było nie tylko fascynującą lekcją, ale też potężną dawką inspiracji dla młodych ludzi, którzy być może w przyszłości sami sięgną gwiazd!

Dzięki wsparciu Fundacji NEWAG i współpracy ze środowiskiem akademickim, młodzi uczniowie mają szansę rozwijać swoje pasje i kompetencje w obszarze nowoczesnych technologii, inżynierii i nauk przyrodniczych już od najmłodszych lat.